آشنایی با عملیات نوسازی (Retrofit) در تابلوهای برق

عملکرد تابلو برق

آشنایی با عملیات نوسازی (Retrofit) در تابلوهای برق

در راستای جلوگیری از وقفه های اتفاقی در بخش پروسه های تولیدی صنایع مهم همچون نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین ارتقای سیستم بهره برداری ، نوسازی تجهیزات مطرح می گردد.

که در این میان حساسیت و قابل توجه بودن عملکرد مطلوب تجهیزات الکتریکی سازندگان معتبر این صنعت را بر آن داشته است تا با برنامه ریزی دقیق و ارائه راه حل های کاربردی بلند مدت، ارائه این سرویس را به یکی از اهداف اصلی در جهت جلب نظر و رضایتمندی مشتریان خودذ قرار دهند .

از اینرو می توان با ارائه و انتقال این راه حل ها در جهت بهبود شرایط بهره برداری و کاهش دغدغه های ناشی از وقفه های اتفاقی و برنامه ریزی نشده یاری رسان سایتها و صنایع مختلف باشد.

از آنجا که تجهیزات فشار ضعیف با طیف وسیعی از محصولات در همه سایت های صنعتی نصب و در حال بهره برداری هستند و از میان کلیدهای هوایی نصب شده اند ، لذا لزوم توجه MCC or MDP عمدتا به عنوان کلید های اصلی تابلوهای Air Circit Breaker به عملکرد صحیصح این بریکرها آنجا نمایان می گردد که با حذف تریپ های بی مورد و نا خواسته می توان خسارات مالی و یا گاها جانی ناشی از قدیمی بودن و عدم عملکرد دقیق آنها در پروسه های تولیدی صنایع را کاهش داد.

 

 

روشهای نوسازی کلیدهای هوایی یا  Retrofit

روشهای نوسازی کلید های هوایی به دو صورت زیر امکان پذیر است:

  • راه حل های استاندارد Standard Solution
  • راه حل تغییر یافته

همانطور که در بالا اشاره شد سازندگان و برندهای معتبر تجهیزات برقی سعی در استفاده از آخرین تکنولوژی و دستاوردهای روز دنیا برای ساخت محصولات خود میباشند که در کمترین سطح به حفظ سهم خود از بازار جهانی و ارتقاء آن دست یابند .

لذا این سازندگان با دارا بودن اطلاعات و نقشه های ساخت و تولید کلید های قدیمی خود با طراحی و اعمال تغییراتی به لحاظ فیزیکی در کلید های جدید خود طی راه حلی جامع ، امکان جایگزین نمودن آنها را با کلید های قدیمی و از رده خارج فراهم می نمایند .

بدین منظور هیچگونه تغییراتی جه به لحاظ مکانیکی و چه الکتریکی در تالوبرق و یا باس بار آن و یا مدارات الکتریکی ایجاد نمی گردد و فقط کلید اصلی تعویض و جایگزین می گردد.

بنابر انچه که مدل کلید به لحاظ ساختاری در آن دسته بندی می گردد این راه حل استاندارد برای بیشتر کلیدهای مدل فیکس و یا کشویی برندهای معتبر با اندکی تفاوت در طراحی و اجرا توسط تولیدکنندگان این  صنعت ارائه می گردد.

 

نوسازی کلیدهای هوایی مدل فیکس ACB fixed version

با توجه به این که کنتاکت های قدرت این کلیدها بصورت مستقیم یا به وسیله ی باس بار فرعی به باس بار اصلی تابلو متصل می شوند، لذا برای جایگزین نمودن آنها زمان اندکی بی برقی برای باس بار اصلی تابلو الزامی است که معمولا با برنامه ریزی قبلی در زمان تعمیرات دوره ای انجام پذیر خواهد بود .

اما قطعا و ازاما با هدف حفظ ساختار و استاندارد ساخت تابلو ، هیچگونه تغییری در باس بار و یا سایر بخش های مکانیکی تابلو ایجاد نمی شود و آداپتورهای مورد نیاز قبلا شرکت سازنده برای اتصال کنتاکت های بریکر به باس بار اصلی تابلو طراحی و تعبیه شده است که با انطباق فاصله فازها و فاصله عمودی پلها از سطح ، امکان جایگزین نمودن کلیدهای نسل جدید را به راحتی و در کمترین زمان ممکن میّسر می سازد.

نوسازی کلید هوایی کشویی ACB draw-out version

برای نوسازی کلیدهای هوایی کشویی با توجه به لزوم بررسی کارشناسان شرکت متخصص در سایت و صلاحدید کارفرما در دو دسته ذیل قابل تقسیم بندی و پیشنهاد خواهند بود:

  • تعویض Retrofit کلید به تنهایی بدون کشو chassis
  • تعویض Retrofit کلید کامل همراه با کشو chassis

 

راهکار شرکتهای سازنده برای نوسازی کلید کشویی

راهکار شرکتهای سازنده برای نوسازی کلید کشویی در این حالت بدین صورت است که با حفظ کشوی قبلی در تابلو فقط قسمت movable یعنی کلید به تنهایی تعویض و جایگزین می شود. که بدین منظور قبلا آداپتور و تمهیدات لازم برای این منظور توسط سازنده برای کانکشن های قدرت و فرمان در نظر گرفته شده است.

این راه حل که به plug & play  معروف است. همانطور که از نام آن پیداست بدون نیاز به بی برق نمودن تابلو و در حین بهره برداری از تابلو امکان پذیر است. خاطر نشان می سازد در این حالت هیچگونه تغییری در مدرا فرمان و قدرت تابلو و بریکر ایجاد نمی شود، (و فقط جایگزینی برخی از قطعات) این عملیات در کمتر از زمان ۳۰ دقیقه انجام می پذیرد .

در این روش از نوسازی با توجه به اینکه کلید و کشو هر دو بصورت کامل تعویض و جایگزین می شوند، لذا طی بی برقی کوتاه مدتی (در زمان مناسب تعمیرات دوره ای) باس بار تابلو بی برق و عملیات جایگزینی انجام می پذیرد .

البته همانطور که در بالا اشاره شد این دو روش نوسازی برای شرایطی است که بر اساس صلاحدید کارفرما و یا اشکالاتی که در بخش مکانیکی کشوی کلید برای Rackin/Out نمودن پیش امده است الزام به تعویض کشو می باشد.

در این حالت نیز تمامی تمهیدات و قطعات جانبی و آداپتوری از طرف سازنده طراحی و همراه با کلید ارائه می گردد. لازم به یادآوری است که در این روش نیز هیچگونه تغییری در باس بار تابلو یا بخش های مکانیکی و یا مدارت فرمان آن ایجاد نمی شود .

راه حل تغییر یافته

در این روش بر این اساس که ممکن است کلید قدیمی مربوط به سازنده دیگری و از نوع تجهیزات بسیا قدیمی باشند. جایگزینی با اعمال تغییراتی اندک در نحوه اتصال Main connection به باس بار اصلی و اضافه نمودن قطعاتی برای این نوسازی میسر می گردد.

لازم به توضیح است در این حالت نیز هدف و سعی بر این است که تمامی مشخصات فنی و استاندارد های تابلو و محفوظ بماند و با حداقل زمان بی برقی عملیات انجام شود ، بدین منظور قبلا تمامی شرایط با مدل سازی در نرم افزارهای مدلینگ مکانیکی مانند Solid Work بررسی و آنالیز می شود و سپس با استفاده از اطلاعات خروجی

نرم افزار ، قطعات و آدپتورهای لازم که بیشتر مربوط به شمش ها و اتصلات به باس بار می باشند تهیه و آماده می گردند و در نهایت طی هماهنگی قبلی و در اولین تعمیرات دوره ای کار تعویض و نصب کلید جدید انجام می شود .

مزایای Retrofit نوسازی

  • افزایش اطمینان از بهره برداری مستمر تجهیزات اصلی
  • جلوگیری از تحمیل بی برقی های نا خواسته و اتفاقی به سیستم
  • جلوگیری از تحمیل خسارت مالی و بعضا جانی
  • استفاده از تجهیزات قدیمی جایگزین شده با حفظ شرایطی برای قطعات یدکی سایر کلید ها و تجهیزات قدیمی سایت
  • امکان دسترسی زاحت تر با هزینه بسیار کمتر به قطعات یدکی محصولات جدید و بروز
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک نیاز دارید? با ما گفتگو کنید