انواع تابلو برق صنعتی مورد استفاده در صنایع

تابلو برق صنعتی

امروزه تابلو برق صنعتی تقریبا در تمام صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تابلوها محفظه هایی برای نصب تجهیزات الکتریکی هستند. برای شناخت بهتر تابلو برق صنعتی و طراحی تابلوهای برق، آموزش مونتاژ تابلو برق توسط اساتید با تجربه کمک شایان توجهی به افرادی که علاقه مند به کار در این حوزه هستند می کند. تابلو برقهای صنعتی بنا به کاربرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها پرداخته می شود:

تابلوهای برق شامل PLC یا PLC Panel

تابلو برق صنعتی

تابلوهای برق شامل کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر یا همان پی ال سی PLC ها دارای اندازه کوچک تری نسبت به تابلو برق های کنتاکتوری و رله ایی هستند و امکان کنترل و مانیتورینگ ورودی خروجی را از طریق برنامه نویسی به سادگی فراهم می آورند. تابلوهای برق شامل PLC یکی از مهم ترین و موثرترین تابلوهای برق هستند و در صنایع متنوعی به کار می روند.

تابلوهای برق مرکز کنترل موتور MCC یا MCC Panel

تابلو برق صنعتی

MCC مخفف Motor Control Center به معنای مرکز کنترل موتور است. تابلوهای MCC شامل یک یا تعداد بیشتری محفظه به همراه باس قدرت  هستند که برای نصب دستگاه های مجزا از جمله کلیدها، فیوزها، درایو ها، سافت استارترها مورد استفاده قرار می گیرند تا حفاظت در برابر اتصال کوتاه، ایزولاسیون و کنترل بارهای متنوع را تضمین کنند.

تابلوهای توزیع قدرت PDP یا Power Distribution Panel

تابلو برق صنعتی

تابلوهای توزیع قدرت در عین حفاظت در برابر اضافه جریان، وظیفه تقسیم جریان برق به مدارهای مختلف را بر عهده دارند.

تابلوهای کنترل اتوماتیک ضریب قدرت یا APFC Panel

تابلو برق صنعتی

APFC مخفف Automatic Power Factor Control به معنای کنترل اتوماتیک ضریب قدرت است. تابلوهای APFC دارای کنترل کننده های مبتنی بر میکروکنترلرها هستند که در چند مرحله به صورت اتوماتیک ظرفیت خازن های بانک خازنی را تغییر می دهند.

تابلوهای برق اپراتور HMI یا HMI Operator Panel

HMI مخفف Human Machine Interface به معنای رابط انسان و ماشین است. تابلوهای HMI یک رابط گرافیکی کاربرپسند را برای اپراتور فراهم می آورد و اموری مانند مانیتورینگ، کنترل و حل مشکلات تجهیزات و یا عملیات خط تولید را آسان می سازد. تابلو برق های HMI از لحاظ سخت افزاری شکل های مختلفی از جمله تابلوهای ایستاده  free standing، تابلوهای دیواری wall mounted  و تابلوهایی که قابل نصب روی بازوها هستند arm mount ، ساخته می شوند.

تابلوهای SCADA یا SCADA Panel

SCADA مخفف Supervisory Control And Data Acquisition و به معنای سامانه کنترل و گردآوری داده است. تابلوهای برق SCADA امکان کنترل و مانیتورینگ تعداد نامحدودی فرآیند را  از چند محل برای چندین کاربر فراهم می آورد. مزیت اصلی سیستم های SCADA آن است که نرم افزار کنترل تنها در مکان مرکزی قرار می گیرد و تمام کاربران می توانند از طریق یک برنامه از طریق اینترنت به سیستم دسترسی یابند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک نیاز دارید? با ما گفتگو کنید